MENU:

japońska telewizja  

aktualności 2010/2011  


Japońska telewizja w naszej szkole!





Wszyscy doskonale wiemy, że Chopin był wybitnym kompozytorem jak i wielkim Polakiem. Niestety, na tym wiedza wielu z nas o tym znamienitym polskim artyście się kończy. Na szczęście, mieszkańcy Łodzi mieli szansę lepiej poznać postać Fryderyka Chopina dzięki nieocenionej pracy uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka.

Rok 2010 został ogłoszony rokiem chopinowskim - z tej okazji licealiści postanowili zająć się biografią genialnego kompozytora w różnoraki sposób: analizowali jego korespondencje, zgłębiali historie burzliwych romansów, badali epokę artysty. Ósemkowicze przedstawili owoce swojej pracy podczas koncertu w filharmonii łódzkiej - uczniowie deklamowali wiersze, tańczyli, śpiewali. Prezentowane były także multimedialne wizualizacje do nokturnów, mazurków i polonezów. Wszystko opatrzone motywem przewodnim "Warto słuchać tego Pana".

O prawdziwości tego hasła licealiści postanowili przekonać także uczniów Publicznego Gimnazjum nr 43 im. Karla Dedeciusa, z którym ósme liceum współpracuje już od wielu lat.
8 września Wojtek i Dominik przeprowadzili dla swoich młodszych kolegów lekcję o Fryderyku Chopinie, którą nakręciła także japońska stacja telewizja NHK.

Wspomagając się samodzielnie przygotowaną prezentacją multimedialną, przez około piętnaście minut ósemkowicze prowadzili z gimnazjalistami dyskusję na temat życia i twórczości kompozytora. Prowadzący doskonale wiedzieli, że młodzież nie będzie zainteresowana bezdusznym wykładem o geniuszu fortepianisty z Żelazowej Woli, dlatego skoncentrowali się na przedstawieniu go jako człowieka - lubiącego fiołki, kochliwego muzyka z fantastycznym poczuciem humoru. Nie można jednak w pełni zrozumieć biografii poety fortepianu bez zaznajomienia się z jego twórczością więc licealiści zaprezentowali uczniom gimnazjum Scherzo h-moll op. 20 oraz Preludium des-dur deszczowe, któremu towarzyszyło nagranie przedstawiające zachmurzone niebo, na którym - wraz z coraz to gwałtowniejszymi akordami rozpętywała się burza. Gdy lekcja zaczęła chylić się ku końcowi, uczniowie ósmego liceum we wspaniały sposób zaprezentowali ponadczasowość utworów Chopina, odtwarzając Poloneza a-dur w wersji rockowej oraz utwory "I like Chopin"i " Romantyczność" Joanny Rawik.
Ta końcówka wywołała chyba najwięcej uśmiechów, zarówno u uczniów, jak i u ekipy telewizyjnej (równocześnie wybudzając z letargu kilku niezafascynowanych XIX-wieczną muzyką uczniów :-)

Japończycy są wielkimi fanami Fryderyka Chopina więc rok chopinowski obchodzony jest hucznie także w kraju kwitnącej wiśni. Akihiko Otaki - korespondent telewizji NHK na Europę miał sprawdzić poziom edukacji muzycznej w Polsce. Zarekomendowane przez Narodowe Centrum Kultury VIII Liceum Ogólnokształcące okazało się być placówką wybitną pod tym względem, lecz 43. Gimnazjum także okazało się być pozytywnym przykładem - gimnazjaliści nie bali się wyrażać swojego zdania przed kamerami. Większość przyznała, że choć na co dzień woli szlagiery Madonny od klasycznych, Chopinowskich brzmień, to muzyka naszego rodzimego muzycznego geniusza skłania do refleksji i zmusza do myślenia.

Nieźle jak na czternastolatków! Relacja z tej niezwykłej lekcji zostanie wyemitowana w Japonii podczas dedykowanej audycji już na początku października. Mattaku gokana!

Autor: Marcin Mateusz Jerzewski

Autorzy fotografii: Marcin Mateusz Jerzewski oraz Mateusz Dziewanowski

Fotoreportaż można zobaczyć w galerii zdjęć