Coś dla duszy i dla ciała

Palmiarnia - Łódź

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego jest częścią dziedzictwa przyrodniczego Łodzi i ważnym składnikiem systemu zieleni publicznej miasta.
Dla publiczności, udostępniono ją po raz pierwszy 1.09.1956 r. po dokonaniu gruntownego remontu adaptacji budynku. Kolekcja roślin, przede wszystkim palm, ma jednak znacznie dłuższą historię. W oranżeriach łódzkich fabrykantów i carskich urzędników rosło wiele ciekawych roślin egzotycznych. W chwili wybuchu I wojny światowej, w 1914 r, część tych roślin trafiła na przechowanie do szklarni miejskich w Parku im. Staszica, wśród nich duże okazy palm. Po zakończeniu wojny nieodebrane przez właścicieli rośliny przejął Zarząd Miasta Łodzi.

Wśród wszystkich roślin tropikalnych łódzkiej Palmiarni szczególne miejsce zajmuje kolekcja palm. Nie ze względu na jej bogactwo czy różnorodność lecz wiek prezentowanych tu roślin, z których kilkanaście najstarszych egzemplarzy liczy ok. 130 lat.
Trudno sobie wyobrazić kolekcje roślin tropikalnych bez pnączy i dlatego w łódzkiej Palmiarni znalazły one również swoje miejsce. Wiele z nich to rośliny o zdrewniałych pędach nazywane lianami.
Najmłodszą kolekcją łódzkiego Ogrodu Botanicznego prezentowaną w Palmiarni, a jednocześnie wzbudzającą największe zainteresowanie, jest kolekcja storczyków. Liczy ona obecnie około 380 taksonów (gatunków i odmian), prezentujących 45 rodzajów z rodziny Orchidaceae.
Przepiękne storczyki
I jeszcze raz storczyki...

Sukulenty to jedna z ciekawszych grup roślin prezentowanych w łódzkiej Palmiarni. Uwagę zwiedzających przyciąga ona odmiennością barw, kształtów i różnorodnością form budowy morfologicznej.
A to podobno jest fotel dla teściowej :)
Bambus
Można spotkać też zwierzęta... rybki
i... żółwie