Coś dla duszy i dla ciała

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum, będące ogrodem botanicznym drzew i krzewów, zostało założone w 1925 roku na terenie leśnym i zajmuje powierzchnię 54 ha. Składa się ono z trzech zasadniczych części:

- kolekcji dendrologicznych
- alpinarium,
- leśnych powierzchni doświadczalnych.

Kolekcje drzew i krzewów obejmują około 2400 gatunków i odmian, a specjalnością tych zbiorów są klony oraz drzewa i krzewy pochodzące z Chin. Alpinarium, założone w latach 1952-59, obejmuje ogród skalny z roślinnością pochodzącą z gór z różnych części świata, ogród krajowych roślin chronionych (ok. 100 gatunków), zagrożonych i rzadkich oraz zbiorniki i cieki wodne z roślinnością siedlisk wilgotnych. Leśne powierzchnie doświadczalne są to niewielkie drzewostany założone z gatunków drzew obcego pochodzenia, zakładane dla zbadania przydatności w gospodarce leśnej. W tym dziale arboretum znajduje się obecnie 150 kwater z 75 gatunkami drzew ( w tym 55 gatunków iglastych). Poza pracami naukowymi arboretum prowadzi szeroką działalność edukacyjną i popularyzatorską.
Oficjalna strona: http://arboretum.sggw.pl/index.html

GODZINY OTWARCIA
W dni robocze:
październik - maj: 7.00 do 15.00
maj - październik: 7.00 do 18.00
W soboty, niedziele i święta:
listopad - maj: nieczynne
maj - listopad: 10.00 do 18.00

Alpinarium założył w latach 50-tych XX wieku ówczesny kierownik Arboretum inż. Henryk Eder. Jest to najmniejszy dział ogrodu, zajmuje powierzchnię około 1,4 ha, z czego część skalna to 15 arów.
Oprócz wyniesionych na 2 m ponad poziom gruntu skalniaków, założono tu ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i 5-arowy staw z wyspą, na której gdzieździ się kaczka krzyżówka oraz liczne zaskrońce.
Ogrody skalne nazwano "Alpinariami" już w XIX wieku na cześć Alp, ponieważ wtedy zapanowała moda na zakładanie tego typu ogrodów w Europie. Badacze przywozili z tych gór ogromną liczbę roślin, które sadzono na ogrodowych skalniakach.
Rosną tu krzewy i drzewa terenów górzystych.
Brzegi strumieni, stawy i oczka porastają bardzo liczne rośliny wodne i nadwodne. W czerwcu rozkwitają przecudne białe, żółte, różowe i czerwone grzybienie.
W rogowskim Arboretum można obejrzeć ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata.
Jeden z licznych strumyków.
Można spotkać również nieduże zwierzątka...
...kolorowe żabki...
i pracowite mrówki
Piękne magnolie...
i inne cudownie kwitnące drzewa...
i krzewy.
Leśne powierzchnie doświadczalne to drzewostany z obcymi gatunkami drzew, założone w celach doświadczalnych. Posadzone tu drzewa poddaje się badaniom i obserwacjom, które mają na celu sprawdzenie wzrostu, zdrowotności i produkcyjności poszczególnych gatunków.