Coś dla duszy i dla ciała

Skansen Tokarnia - Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej

Przy trasie E77 prowadzącej z Kielc do Krakowa, za miejscowością Tokarnia, znajduje się Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej. Na malowniczo położonym w zakolu Czarnej Nidy, ponad 70 h obszarze zgromadzono zabytki XVIII/XIX w. budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.
Muzeum Wsi Kieleckiej, rozpoczęło samodzielną działalność w dniu 1.01.1977r.
Muzeum prezentuje przede wszystkim ekspozycję stałą na wolnym powietrzu w Parku Etnograficznym w Tokarni w gm. Chęciny oraz wystawy czasowe w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6) i stałą wystawę w zabytkowej zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie ( ul. 3 Maja 13).
Park Etnograficzny w Tokarni ma za zadanie zachowanie najcenniejszych zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego.
Poza tym skansen przedstawia obiekty w naturalnych zespołach osadniczych, fragmenty wsi, w których zagrody stanowiące warsztat pracy rolnika sąsiadowały z obiektami przemysłu wiejskiego, takimi jak młyn, wiatrak, kuźnia. Obiektami użyteczności były też karczmy, szkoły, sklepy, kościoły, a także plebanie, dwory i folwarki dworskie.


Widok na domostwa.
Rzeźby Jana Bernasiewicza
u dołu po prawej stronie Wałęsa.
Kościół szpitalny z Rogowa nad Wisłą koło Opatowca.
Dom organisty z Bielin w Górach Świętokrzyskich wzniesiony w pierwszej połowie XIX w.We wnętrzach organistówki prezentowane są trzy wystawy stałe prezentujące wybrane aspekty z życia małego miasteczka: wnętrze XIX w. apteki, pracownię krawiecką i sklepik kolonialny z lat 30 XX w.
Sklep
Kuźnia z Radoski
Wiatrak rolkowy (paltrak) z Grzmucina
Szkoła