Uprawa kwiatów pokojowych to najstarsze i najważniejsze moje hobby.  Niestety warunki panujące w mieszkaniu bardzo różnią się od tych, które są najkorzystniejsze dla poszczególnych gatunków. Rośliny uprawiam zarówno w tradycyjny sposób w ziemi, jak i hydroponicznie.

Scindapsusy (Epipremnum aureum) stosunkowo najlepiej przystosowały się do niezbyt dobrych warunków świetlnych w moim domu. Wymagają umiarkowanego podlewania. Ich rozmnażanie jest proste - wystarczy odcięty fragmnet pędu wstawić do wody, a po pewnym czasie ukorzeni się i jest gotowy do sadzenia.

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) jest rośliną dobrze znoszącą suszę. Latem dobrze jest go wystawić na balkon czy taras. Powonien zimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Skimia Skimmia japonica wymaga dużej ilości światła. W zimie optymalna temperatura to 5-10 stopni.

Zroślicha (Syngonium) jest pnączem wymagającym jasnego pomieszczenia i dość obfitego podlewania w lecie.

Cyklamen (Cyclamen) Suche powietrze i zbyt wysoka temperatura powodują, że roślina szybko ginie. Woda podcza spodlewania nie powinna dostac się do tzw. serca rośliny, które jest bardzo wrażliwe. Aby kwiat znowu zakwitł, należy po przekwitnięciu ograniczyć podlewanie, aż wszystkie liście zwiędną. Następnie roślinę wynosimy do piwnicy, od czasu do czasu spryskując. Po okresie spoczynku, w sierpniu, kłącza wyjmuje się ze starych doniczek i przesadza do nowych ze świerzą ziemią. Kłącze musi wystawać w jednej trzeciej z ziemi. Po postawieniu na jasnym parapaecie szybko wypuści świerze liście, a po klku tygodniach powinny ukazać się młode pąki kwiatowe. Cyklameny rozmnaża się z nasion.

Gardenia (Gardenia jasminoides) lubi miejsca jasne, ale nie nasłonecznione. W okresie kwitnienia wymaga regularnego podlewania.

Mix (pokrzywka, psianka, cyprysik). Psianka wysiała się sama z nasionek z opadłych owoców po poprzednim egzempalrzu. Wszystkie rośliny w tym pojemnku wymagają ją dużo słońca.

Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera dawn. Zygocactus) lubi miejsca jasne, ale bez bezpośredniego słońca. Należy utrzymywać zawsze lekko wilgotne podłoże. Roślina nie lubi przesadzania oraz zasadowego podłoża.

Areka (Areca catechu) lubi miejsca dobrze oświetlone, ale bez bezpośrednio padającego światła słonecznego. Podlewać obficie.

Fikus benjamiński (Ficus benjamina) wymaga dobrego oświetlenia. Podlewać umiarkowanie. Bardzo dobrze znosi przycinanie, więc można go z powodzeniem wykorzystać do kształtowania na miniaturowe drzewka bonsai.  Można również z powodzeniem uprawiać w hydroponice. Przestawianie powoduje zrzucanie liści.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) znany jest z niedużych wymagań uprawowych. Nie wymaga zbyt dużej ilości światła. Lubi obfite podlewanie. Egzemplarz po lewej już od kilku lat rośnie w uprawie hydroponicznej.

Fiołek afrykański (Saintpaulia) nie lubi bezpośredniego światła słonecznego oraz moczenia liści. Najlepiej podlewać na podstawkę. Bardzo łatwo rozmnaża się poprzez wsadzenie liścia do ziemi lub piasku..

Dizygoteka (Dizygotheca Castor) lubi miejsca dobrze oświetlone i ciepłe. Podlewać umiarkowanie, miękką wodą. Lubi zraszanie. Idealna temperatura to ok. 22 C latem i 18 C zimą. Rozmnaża się bardzo trudno. Po prawej przesadzony okaz, który zastąpił padnięty las cyprysikowy.

Fatsja japońska (Fatsia japonica) niewymagająca roślina o silnym wzroście. Stanowisko półcieniste. Nie znosi przeciągów. Temperatura do 20 w lecie i do 10 w zimie.

Sarracenie hybrid (Kapturnica) roślina owadożerna. Powinna stać na podstawce z wodą. Nie nawozić. Stanowisko jasne. Podlewać deszczówką lub wodą destylowaną.

Pogonatherum Roślina z plemineia bambusowatych. Stanowisko jasne o wilgotnym powietrzu. Podlewanie obfite.

Paproć Nefrolepis - rozkłada większość szkodliwych związków chemicznych, nawilża i ujemnie jonizuje powietrze, oczyszcza układ nerwowy. Szczególnie pożądana jest tam, gdzie pracuje się przy monitorze komputerowym.

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) potrzebuje dużo rozproszonego światła. W zimie temperatura optymalna to 5-10 C. Podlewać należy umiarkowanie.

Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) Ten sukulent oczywiście wymaga duzo słońca i mało wody. Pokryty kolcami nie jest zbytnio atrakcyjny, dopiero gdy zakwitnie nabiera atrakcyjnego wyglądu. Znakomicie się nadaje do wyrobu korony cierniowej. Bliskim kuzynem tego kwiata jest wilczomlecz nadobny, popularnie zwany poinsecją lub gwiazdą betlejemską (Euphorbia pulcherrima).