"Narodziny nie są początkiem życia, ale początkiem śmierci."


"Umiera się nie po to żeby przestać żyć, lecz po to by żyć inaczej."
"

Śmierć to tylko drzwi, przez któe musimy przejść aby znalęźć się...w marzenich

Śmierć - kres życia osobniczego, ustanie procesów życiowych, wskutek nieodwracalnych zmian w równowadze czynnościowej i załamania wewnętrznego organizacji ustroju. Śmierć fizjiologiczna, naturalna, jest wywołana przyczynami wenętrznymi, zsumowaniem stopniowych, ilościowych i jakościowych zmian i wygasaniem procesów przemiany materii; śmierć patologiczna, przedwczesna, wywołana jest procesami chorobowymi i nieodwracalnymi u szkodzeniem i zaburzeniem czynności, ważnych dla życia narządów(mózg, serca, wątroba, nerki) i układów. Rozróżnia się dwa etapy: śmierć kliniczną i śmierć biologiczną; podczas śmierci klinicznej ustaje krążenie krwi i oddychanie, natomiast tkanki i narządy zachowują jeszcze przez krótki czas oznaki życia, co sprawia, że przy odpowiednim postępowaniu lekarskim, stan śmierci stan śmierci klinicznje może być odwracalny; przedłużający się stan zatrzymania krążenia krwi i oddychanie powyżej 7-8 min.prowadzi do nieodwracalnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym i następuje śmierć biologiczna, objawiająca się ustaniem odruchów i prądów czynnościowych mózgu, maksymalnym rozszeżeniem źrenic i brakiem odruchów źrenicznych.
(hasło opracowane na podstawie encyklopedi PWN 1951 - 1976)

Definitywne ustanie czynności życiowych. W medycynie obowiązuje def. Harvardzka "brak reakcji nabodźce zwnętrzne, brak oddechu, płaska krzywa EEG (przy stwierdzeniu braku sztucznych środków mogących wywołać ten stan). W religiach - śmierć człowieka to oderwanie duszy od ciała, pozbawienie duszy wypełnienia materialnego

"Nie bójcie się śmierci, ponieważ kiedy żyjemy, jej nie ma, gdy ona jest, nas nie ma"

Najczęstsze przyczyny śmierci na świecie w milionach osób na rok

1. Atak Serca - 77,4 mln
2. Choroby mózgowo-naczyniowe - 55,2 mln
3. Zabicie w łonie matki - 53 mln
4. Niewydolność krążenia - 41,4 mln
5. AIDS - 31,8 mln
6. Zapalenie płuc - 27 mln
7. Powikłania po urodzinach - 26,4 mln
8. Biegunki - 22,8 mln
9. Gruźlica - 18 mln
10. Wypadki drogowe - 13,8 mln
11. Rak płuc, krtani, oskrzeli - 13,2 mln

Reinkarnacja

Nie jest dziś tylko domena buddystów. W reinkarnację wierzy kilkadziesiąt procent europejczyków. Rozpłynięcie się w niebycie - tak naprawdę trudno określić czym jest. Buddyzm cechuje się typową "ucieczką od określania" co wywołuje wrażenie że trzeba się jeszcze bardziej zagłębić w filozofię aby to zrozumieć. Sens ciągle ucieka, bo taka jest cecha buddyzmu i nirwany. Reinkarnacja nie jest więc ani nową istotą, ani tą samą co poprzednio. Metempsychoza, metensomatoza - to nowożytne nazwy dla tego starego buddyjskiego pojęcia.
Jezus o reinkarnacji? - Zwolennicy twierdzą, że w J 3,1-21 Jezus mówi o powtórnym narodzeniu się. Nikodem - człowiek światły i znający różne kultury mógł nawet tak to zrozumieć początkowo. Jednak cała nauka Jezusa wyraźnie przeczy reinkarnacji. Ciało jest integralnym elementem człowieka - niepowtarzalnego człowieka.

Samobójstwo

Kościół przyjmuje obecnie, że nikt w pełni zdrowia psychicznego nie może sobie odebrać życia. Dlatego nie jest do końca jasna wina samobójcy a wiadomo wina przesądza o grzechu.

Kara śmierci

Uważa się za "...uzasadnione prawo i obowiązek prawowitej władzy publicznej do wymierzania kar odpowiednich do ciężaru przestępstwa, nie wykluczając kary śmierci w przypadkach najwyższej wagi" (Katechizm Kościoła Katolickiego art. 2266). "jeśli środki bezkrwawe wystarczają ... władza powinna stosować te środki..." (KKK art 2267)


O Przemijaniu słów kilka...


"Życie jest jak płomień palącej się świecy. Zostanie zdmuchnięty, lub dotrwa do końca, lecz zgaśnie na pewno. "By Me...:

Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek, który się który się poddaje nie jest wart życia...i ja się z tym człowiekiem zgadzam...bo w życiu są rzeczy o które warto walczyć do samego końca jak to ujął w jednej ze swoich książek Paulo Coelcho.


Czym tak właściwie jest śmierć ? Śmierć jest tylko drzwiami, przez które musimy przejść...aby móc zacząć nowe życie. Jest końcem nieustannego bólu. Jest czymś co musi kiedyś nadejść. Jest nieunikniona. Tajemnicza. Jest ostatnią rzeczą na tym świecie jaka nas spotka. Jest pięknem. Śmierć jest przestrogą abyśmy godnie wykorzystali dany nam czas.


Samobójcy, niektórzy ludzie rodzą się słabi inni śilni, jedni mają dom rodzinę, pieniądze, przyjaciół, odwagę...żyć nie umierać....inni natomiast tyle szczęścia nie mają, muszą walczyćo życie...ich życie jest przepełnione marzeniami i o wiele bardziej chcą je urzeczywistnić niż inni, ale nie mają tyle siły bo Bóg obdarzył ich życie pasmem bólu. A gdy człowieka coś boli stara się uniknąć tego bólu, a gdy go się nie da uniknąć...pozostaje śmierć, może potem będzie lepiej, może będą mieć więcej szczęścia następnym razem i ktoś inny będzie musiał umierać...może wtedy będą szczęśliwi...miejmy taką nadzieję, że Ci którzy nas opuszczają zaznają Szczęścia


Smierć wszystkich nas spotka i my spotkamy śmierć. Wg katolicyzmu po śmierci spotka nas niebo albo piekło...Wg Hiznduizmu każdy człowiek odradza się na ziemi w kolejnych wcieleniach poprzez wędrówkę dusz. Wg Judaizmu umarli kiedyś powrócą. Dżiniści wierzą w reinkarnację. Każdy w coś wierzy. Ale co za różnica co będzie kiedyś...Co z tego, że kiedyś każdy umrze. Jeśli coś nam ofiarują to przyjmijmy ten dar...i cieszmy się nim z całego serca...a jeśli jest to dar życia to cieszmy się nim ponad wszystko inne bo kiedyś każdy będzie musiał go zwrócić.


Mówcie co myślicie, realizujcie marzenia, Bądzcie kim chcecie być i nie udawajcie kogoś innego, miejcie zawsze nadzieję na przyszłość, kochajcie i pozwólcie się kochać, uczyncie wasze życie niezwykłym aby w godzinie śmierci nie żałować nie wypowiedzianych słów i nie popełnionych czynów, bo wtedy wylejcie najgorsze łzy, które będą bolały; żalem, smutkiem, niespełnieniem...Świat należy do Nas, podbijmy go, bo tym światem jest nasze życie.


:::...Ostatnie chwile życia, tych bardziej znanych...:::


"W śmierci, tu nie ma przypadku... zbiegów okoliczności, niefortunnych wypadków... i nie ma ucieczki. Musisz sobie zdać sprawę z tego, że jesteśmy tylko myszkami... którym kot depcze po ogonach. każdy ruch... każdy krok... czerwone światło, na którym się zatrzymujemy... ludzie, z którymi uprawiamy sex... lub nie... samoloty, którymi podróżujemy i z nich wysiadamy... wszystko to część sadystycznej układanki Śmierci prowadzącej nas prosto do grobu. Czy to znaczy, że jeśli przejrzysz plany śmierci, możesz ją oszukać? Ryzyko tego, że przejrzysz ten plan, że urazisz godność układanki może wzbudzić w niej furię. Uwierz mi nie chcesz z nią zadrzeć.

- "Final destination"

Zawsze słyszałem, że przed śmiercią całe twoje życie w ciągu sekundy przebiega przed oczami w chwili gdy umierasz. Po pierwsze: ta jedna sekunda to nieprawda...ona rozciąga się, trwa wiecznie. Jak ocean czasu. Dla mnie to było leżenie na plecach na obozie harcerskim, gdy obserwowałem spadające gwiazdy i żółte liście spadajace z drzew...leżące na ulicy...albo dłonie mojej babci...wygląd jej skóry, podobnej do pergaminu. I kiedy po raz pierwszy zobaczyłem lśniący samochód mojego kuzyna...zupełnie nowego czerwonego firebirda...I Jenny, i Jenny. I Carolynn. Sadzę że mógłbym być mocno wkurzony na to co mi się przytrafiło, ale trudno pozostać wściekłym gdy jest tyle piękna na świecie. Czasem czuję się jakbym to wszystko widział na raz, a to jest za dużo. Moje serce wznosi się do góry niczym balon, a później przypominam sobie żeby się odprężyć i przestać próbować temu dorównać, a to przebiega przeze mnie jak deszcz i nie jestem w stanie czuć nic innego niż wdzięczność za każdą minute...mojego małego głupiego życia. Nie masz pojęcia o czym ja mówię, jestem tego pewien, ale nie martw się...Kiedyś zrozumiesz.

- Lester Vernon "American Beauty"