Miłość


"Miłość jest tylko wtedy, gdy ona ma pięćdziesiąt lat, a ty wciąż mówisz do niej "Kochanie"."Wiele osób pisało o miłości, że ona taka, a taka. Kiedyś przeczytałem jedno zdanie z którym mogę się zgodzić: "Na próżno rozprawianie o miłości, bo ona ma własny rozum i kieruje się własnymi zasadami". Jest jeszcze jedna rzecz jaką wiem o miłości; jak to mówił Mały Książę "To co najcenniejsze jest niewidoczne dla oczu". Ona jest niewidoczna dla oczu. Ale za to, aż promieniuje blaskiem dla duszy.

Miłość jaka kolwiek by ona nie była jest rzeczą niesamowitą, ona potrafi odmienić życie ludzkie. Miłość to nie chemia jak twierdzi Gerharda Crombach. Wg. niego Fenyloetyloamina czyli C8-H11-N to czysta miłość, bo jest to związek produkowany w mózgu gdy bodźce wzrokowe, słuchowe, zapachowe są pozytywnie porównywane z ideałem. Zakochanie takie trwa ok. 4 sekund. Miłość to nie konstelacje, układanie pasjansów, stawianie tarota, czy odczytywanie położenia gwiazd. To nie gdy jedna planeta przeleci nad drugą, bo tak jest zapisane w gwiazdach. Ludzie pragną wiedzieć czym jest miłość, obdzierają ją ze skóry, pragną dotrzeć do jej wnętrza.

A Ona przecież jest tajemnicą, której nie można odkryć. Gdy dwie osoby się kochają to żadne naukowe wyjaśnienie nie jest w stanie wyjaśnić dlaczego tak jest. I ja w to wierze. W dzisiejszych czasach, aby powiedzieć dziewczynie, że się ją kocha trzeba mieć pieniądze w kieszeni...samochód. Najlepiej jeszcze być przystojnym i pewnym siebie z perspektywami na przyszłość. A co z szaleństwem. Gdzie jest ta osoba, która poruszyła by ze mną wszechświat nie bacząc na konsekwencje. Czy istnieją jeszcze osoby, które by poświęciły wszystko w imię miłości, które nie wymyślały by ideałów. Bo gdy się kogoś pokocha to ta osoba jest wtedy ideałem.

Dlaczego przechodząc ulicą, gdy uśmiechnie się do nas ktoś odwracamy głowę i udajemy, że się gdzieś spieszymy jak byśmy nie chcieli się zakochać. A potem po nocach szlochamy w poduszkę, że jesteśmy samotni. Cierpimy z powodu samotności. Ale udajemy przed całym światem, że pragniemy być samotni.
Czy Miłość teraz naprawdę tak dużo kosztuje ?

Prawdziwa miłość nie patrzy na wygląd, na majątek. Nie ma znaczenia pochodzenie, perspektywy na przyszłość, otoczenie, a nawet przeznaczenie. A ona jest na przekór wszystkiemu. Ja wierzę, że ona gdzieś istnieje i że potrafiła by odmienić całkowicie los człowieka. Ale większość ludzi już chyba o tym zapomniała.

Dzięki niej stajemy się szaleni. Potrafimy dokonać to co przechodziło nasz najśmielsze mniemania. Nie odkrywajmy jej czym jest, ale rozkoszujmy się tym co nam daje. Nie bądźmy komercjalializatorami miłości, bo gdy ją odkryjemy, może nam się znudzić. Miłość właśnie dzięki swej tajemniczości jest taka piękna. Dzięki głupiej kartce walentynkowej nie możemy przekazać całej miłości jaka jest w nas. Jak to ktoś pięknie powiedział "W życiu chodzi o to by być odrbinę niemożliwym", myślę, że w miłości też to ma znaczenie.

Człowiek w rzeczywistości się nie starzeje,tylko jego ciało, a dusza wciąż jest ta sama. Gdyby się starzała była by śmiertelna. A przecież nie zakochujemy się w człowieku, tylko w tym kim on jest. Dlatego miłość jest nieśmiertelna. Śmierć potrafi rozdzielić dwie kochające się osoby, ale nie potrafi rozdzielić miłości. Ona rodzi się poprzez połączenie dwóch odrębnych części. Ona jest jak yin i yang. Jak ogień i woda, jak niebo i ziemia. Jest tajemnicza, niepoznawalna...i tylko ona prowadzi do "domu", do domu do którego zmierzamy całe życie.

Podobno oczy są zwierciadłem duszy - jej oczy by były jak małe ogniki, ich blask by był dostrzegalny z każdego zakątka świata. Dłonie, małe, delikatne dłonie, trzymał bym je cały dzień i całą noc, by czuć jej bliskość i ciepło przy mnie przez cały czas. Jej włosy, gładził bym jej włosy. Czesał bym je swymi palcami i zakładał jej za ucho. A jej uszy delikatniejsze niż dłonie, stworzony by słyszeć tylko moje słowa. Mówił bym jej o swojej miłości, czytał bym jej wiersze napisane specjalnie dla niej. Opowiadał bym o świecie, o przeznaczeniu, o nas. A jej cera, gładsza niż aksamit, bo aksamit przy niej niczym żwir. Jej zapach...nikt takiego nie ma, jest tylko jej. Woń kwiatów, to wielkie niedopowiedzenie. Niczym perfumy...nie, jej zapach to zapach miłości, rozpoznał bym go spośród miliona innych. Bo tylko ona ma taki.

I szeptał bym jej o tym wszystkim, gdy byśmy leżeli wtuleni w siebie, trzymając się za dłonie. A jej twarz przy mojej twarzy. Gdy jej włosy okrywały moją twarz. I tak leżąc gdzieś nad wodami, przy blasku księżyca, szumie nadciągających fal. Ciepła świec nas otaczających i każdego ziarenka piasku pod nami składającego się na ponad 20 km plaże w tę jedną jedyną noc przeznaczoną tylko dla nas. Wtedy bym jej szeptał, szeptał o wszystkim o czym nie można milczeć...a przede wszystkim o Miłości.

Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głebi serca"Miłość jak słońce"

Miłość jak słońce: ogrzewa świat cały
I swoim blaskiem ożywia różanym,
W głębiach przepaści, w rozpadlinach skały
Dozwala kwiatom rozkwitnąć wionianym
I wyprowadza z martwych głazów łona
Coraz to nowe na przyszłość nasiona.

Miłość jak słońce: barwy uroczemi
Wszystko dokoła cudownie powleka;
Żywe piękności wydobywa z ziemi,
Z serca natury i z serca człowieka
I szary, mglisty widnokrąg istnienia
W przędzę z purpury i złota zamienia.

Miłość jak słońce: wywołuje burze,
Które grom niosą w ciemnościach spowity,
I tęczę pieśni wiesza na łez chmurze,
Gdy rozpłakana wzlatuje w błękity,
I znów z obłoków wyziera pogodnie,
Gdy burza we łzach zgasi swe pochodnie,

Miłość jak słońce: choć zajdzie w pomroce,
Jeszcze z blaskami srebrnego miesiąca
Powraca smutne rozpromieniać noce
I przez ciemność przedziera się drżąca,
Pełna tęsknoty cichej i żałoby,
By wieńczyć śpiące ruiny i groby.


Adam Asnyk

"Miłość to nie staw, w którym zawsze można znaleźć swoje odbicie. Miłość ma przypływy i odpływy. Ma też swoje rozbite okręty, zatopione miasta, skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko." - E. Remarque


O Miłości słów kilka..."...Miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty to też nie diabeł rogaty, ani Miłość, kiedy jedno płacze, a drugie po nim skacze. Miłość, to żaden film w żadnym kinie, ani róże, ani całusy małe i duże, ale miłość to kiedy jedno spada w dół, a drugie ciągnie ku górze..." - HappySad


Jeśli kochasz - tak naprawdę,
I tak samo kogoś pragniesz,
To nie zwlekaj z tym wyznaniem,
To nie czekaj zakochany,
Bo czas mija, czas ucieka.
Czas nie czeka na człowieka...Tak przeczytała pewna dziewczynka w pamiątkowym albumie.

Co to znaczy kochać ?
Pomyślała sobie , że kochać - to tylko dawać.
To znaczy troszczyć się o kogoś , martwić się , czy ukochanego brzuch czasem nie boli , smarować komuś bułki grubo masłem , zasłonić szalikiem klosz od lampy , żeby go światło nie raziło i żeby nie mrugał w chorobie , że na jednej nodze szyć mu rękawiczkę po nocach , żeby mu nie zmarzł mały palec u lewej ręki , bo podobno z niego największy zmarźlak.
Tymczasem kochać - to nie tylko dawać , ale i przyjmować .
Przyjmować skrzywioną minę , kiedy ktoś wstanie lewą nogą z łóżka (...)
Przyjmować - to ufać , wierzyć , że Bóg daje wszystko to , co smuci , i to , co cieszy : słoneczny dzień i ciężkie chmury , nie mówić jednym tchem przy końcu Ojcze nasz:
'' alenaszbawodezłegoamen '' - bo właśnie ''amen '' nie jest nigdy złe. Amen trzeba mówić zawsze po kropce i oddzielnie. Wiedzieć , że Bóg widzi nawet w ciemną noc czarną mrówkę na czarnym kamieniu. Wiedzieć , że i ból jest czasem pożywny i smakuje.
Kochać - to nie tylko dawać , ale i przyjmować.

ks. Jan TwardowskiCzy pozwolisz, ze ci powiem...
W wielkim skrócie i milczeniu...
Że ci oddam i otworzę...
W ciszy serc, w potoków lśnieniu...
Słowa dwa przez sen porwane...
Przez noc ukryte... przez czas schwytane...
Słowa dwa, co brzmią jak śpiew,
dwa proste słowa....kocham cię.Opinie dzieci na temat miłości:


Jaki jest pewny sposób, żeby ktoś się w Tobie zakochał?

- "Powiedz mu, że jesteś właścicielką sieci cukierni." (Dagmarka, lat 6)

- "Poruszaj biodrami i licz na szczęście." (Kamilka, lat 9)

- "Wykrzycz, że ją kochasz z całej siły... i nie przejmuj się, jeśli jej rodzice stoją obok." (Mareczek, lat 8)

- "Nie noś pachnących, zielonych tenisówek. Może zwrócisz na siebie uwagę, ale to nie to samo co miłość." (Adas, lat 9)

- "Jednym ze sposobów jest zaproszenie dziewczyny gdzieś na jedzenie. Upewnij się, że jest to coś, co ona lubi jeść. W moim przypadku zazwyczaj działają frytki." (Bartek, lat 9)Po czym poznać, że dwóch dorosłych w restauracji jest w sobie zakochanych?

- "Trzeba zobaczyć kto płaci za rachunek. Po tym najłatwiej." (Bartuś, lat 9)

- "Zakochani będą sobie patrzeć w oczy i wystygnie im jedzenie. Inni ludzie w restauracji będą woleli jeść ciepłe." (Michaś, lat 9)

- "Romantyczni dorośli z reguły ładnie się ubierają. Jeśli mają na sobie dżinsy to albo się nie kochają albo właśnie ze sobą zerwali..." (Sandra,lat 9)

- "Zobacz czy facet ma szminkę na twarzy." (Zuzia, lat 7)

- "Jeśli zamówią ten płonący deser. On jest jak ich serca - płonie i dlatego go zamawiają." (Krysia, lat 9)Jak wymyślono całowanie?

- "Ja wiem jak to było... Jak całujesz to jest Ci cieplej, a wtedy nie było kaloryferów." (Zosia, lat 8)Jak można nauczyć się dobrze całować?

- "Możesz poćwiczyć na Barbie lub Kenie." (Zuzia, lat 7)

- "Nie można - to robi się samo jak tylko masz się pocałować." (Boguś, lat 7)

- "Trzeba oglądać dużo seriali w telewizji." (Sandra, lat 9)Kiedy można kogoś pocałować?

- "Kiedy jest bogaty." (Zuzia, lat 7)

- "Nigdy nie wolno całować chłopaka! Oni są zawsze brudni - dlatego ja przestałam to robić." (Gosia, lat 7)

- "Jeśli to jest Twoja mama, możesz ją całować kiedy chcesz. Ale jeśli jest to obca osoba, to musisz poprosić o pozwolenie." (Robert, lat 6)

- "Ja to widzę tak: Całowanie się jest ok jeśli to lubisz. Ale nie wolno nikogo do tego zmuszać, bo to wolny kraj... Tak słyszałem..." (Andrzejek, lat 8)

- "Nigdy nie powinieneś całować dziewczyny zanim nie masz wystarczająco pieniędzy, żeby kupić jej duży pierścionek i video, ponieważ ona na pewno będzie chciała mieć kasetę z waszego wesela." (Mateusz, lat 10)Jak ważna jest miłość?

- "Bardzo ważna! Prawie tak ważna jak piłka nożna!" (Bartuś, lat 9)Dlaczego zakochani trzymają się za ręce?

- "Oni nie chcą, żeby spadły im obrączki i dlatego się tak mocno trzymają, bo dużo za nie zapłacili..." (Gosia, lat 7)Kiedy jest najlepszy czas, aby się ożenić?

"Kiedy tylko skończę przedszkole, zamierzam znaleźć sobie żonę." (Tomek,lat 5)Co ludzie robią na randkach?

- "Na pierwszej randce ludzie zazwyczaj mówią sobie kłamstwa, i są one tak ciekawe, że umawiają się na drugą randkę." (Michał, lat 9)

Dlaczego miłość przytrafia się właśnie tym dwóm określonym osobom?

-"Nikt nie wie tego na pewno, ale słyszałem, że to ma coś wspólnego z tym, jak pachniesz. To dlatego perfumy i dezodoranty są popularne." (Janek, lat 9)Do czego podobna jest miłość?

-"To jest jak lawina, kiedy musisz uciekać, by ratować swe życie." (Marcin, lat 9)Jaką rolę w miłości odgrywa wygląd?

"Jeśli chcesz być kochany przez kogoś, kto nie jest z twojej rodziny, to bycie pięknym nie jest takie trudne." (Asia, lat 8)

-"To nie zawsze jest kwestia wyglądu. Spójrz na mnie, jestem przystojny jak nikt, a jeszcze nie znalazłem nikogo, kto chciałby się ze mną ożenić." (Michał, lat 7)

- "Piękno jest powierzchowne i krótkotrwałe. Dlatego lepiej być bogatym, bo majątek trwa dłużej." (Małgosia, lat 9)

Sekretne opinie na temat miłości

- "Ja jestem za miłością, dopóki nie przytrafia się ona kiedy w telewizji są kreskówki." (Anita, lat 6)

- "Miłość znajdzie cię nawet wtedy, kiedy próbujesz się przed nią schować. Ja próbuję się przed nią ukryć odkąd skończyłem 5 lat, ale dziewczyny nie przestają mnie podrywać." (Robert, lat 8)

Konieczne uzdolnienia do stworzenia udanego związku

- "Jedno z was musi umieć wypisać czek, dlatego, że kiedy bardzo się kochacie, to musicie płacić duże rachunki." (Ewa, lat 8)

Co myślą ludzie, kiedy mówią "kocham cię"?

- "Taka osoba myśli: 'No, ja naprawdę go kocham. Ale mam nadzieję, że przynajmniej raz dziennie bierze prysznic'." (Ewelina, lat 9)

Jak sprawić, by miłość przetrwała?

- "Większość czasu spędzaj na kochaniu, zamiast na pracy." (Tomek, lat 7)

- "Dobrze się całuj. Dzięki temu może twoja żona zapomni, że nigdy nie wynosisz śmieci." (Patryk, lat 8)"Czasem aby zmienić los jednego człowieka, wystarczą dwa słowa, tylko dwa...Kocham cię, niby coś, a jednak Drobnostka." -
Nemroth