Queen




....... John Deacon ...... Roger Taylor ...... Freddie Mercury ...... Brian May


"No beginning, there's no ending There's no meaning in my pretending Believe me, life goes on and on and on Forgive me when I ask you where do I belong You say I can't set you free from me But that's not true"

Freddie Mercury


W 1968 r. Brian May i Tim Staffell, studenci Imperial College w Londynie, postanowili stworzyć zespół muzyczny. Brian zamieścił w college'u ogłoszenie z informacją, że potrzebny jest im perkusista. Wkrótce młody student medycyny, Roger Taylor został przesłuchany i dołączył do grupy. Nadali zespołowi nazwę "Smile" i w 1969 r. podpisali kontrakt z wytwórnią Mercury Records. Wkrótce po raz pierwszy zetknęli się ze studiem Trident Studios. Tim Staffell przedstawił grupie Freddie'go Bulsara, z którym uczęszczał do Ealing College of Art. Freddie wkrótce stał się fanem Smile. W 1970 r. członkowie Smile postanowili zakończyć wspólną działalność, gdyż nic nie wskazywało na odniesienie jakiegokolwiek sukcesu. Tim dołączył do zespołu Humpy Bony, a Freddie opuścił swój zespół Wreckage i dołączył do Briana i Rogera... Freddie zmienił nazwisko na Mercury, a nazwę zespołu na "Queen". W lutym 1971 r. John Deacon został po przesłuchaniu czwartym członkiem grupy. Zespół ciężko pracował i grał wiele małych koncertów w Imperial College, głównie dla swoich najbliższych przyjaciół. Muzycy dostali propozycję przetestowania nowego studia nagraniowego, De Lane Lea. W zamian za sprawdzenie nowego sprzętu mogli nagrać za darmo demo. Tak też zrobili, lecz nie wzbudzili tym żadnego zainteresowania. Jednak 1972 r. podpisali kontrakt z Trident. Zarabiali wtedy 60 funtów tygodniowo. Wkrótce rozpoczęli w Trident Studios pracę nad pierwszym albumem.

Queen ......... Greatest Hits III

Pierwszy album Queen - "Queen" i ostatni 24 album - "Greatest Hits III"

W 1973 r. Trident i Emi doszły do porozumienia w sprawie wydania płyty i w lipcu tego roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany "Queen". Grupa dostała propozycję odbycia pierwszej wielkiej trasy koncertowej - jako supporter dla Mott The Hoople. Zaczęła się ona w listopadzie 1973 r. w Leeds. Wielu obserwatorów stwierdziło, że Queen to coś więcej, niż tylko grupa supportowa. Album "Queen II" został wydany w marcu 1974 r z opóźnieniem, gdyż początkowa wersja zawierała błędy. Grupa wyruszyła w swoją pierwszą własną trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, zaczynając w Blackpool w marcu 1974. W kwietniu tego roku grupa udała się w swoją pierwszą trasę po USA na zaproszenie Mott The Hoople. Niestety w maju Brian miał kłopoty zdrowotne i zespół musiał anulować pozostałe występy.

Praca nad trzecim albumem rozpoczęła się bez Briana, z dużą pomocą Roya Thomasa Bakera. Brian w końcu poczuł się na tyle dobrze, żeby wrócić do studia i nagrać swoje części gitarowe. W końcu praca nad albumem została zakończona. "Sheer Heart Attack" został wydany w listopadzie 1974 r. Stał się dużym hitem po obu stronach Atlantyku.

W styczniu 1975 r. Queen wyruszył w swoją pierwszą samodzielną trasę do USA Bilety zostały sprzedane bardzo szybko, a zapotrzebowanie było tak duże, że muzycy musieli grać więcej koncertów, niż było zaplanowane, nierzadko po dwa w jednym dniu. Kilka koncertów zostało anulowanych ze względu na kłopoty Freddie'go z gardłem. Również w styczniu 1975 r. zespół zaangażował prawnika Jima Beach'a w celu zerwania kontraktu z Tridentem, z którego nie był już zadowolony. Pierwszy koncert w Kanadzie odbył się 2. kwietnia w Edmonton. W kwietniu 1975 grupa po raz pierwszy odwiedziła Japonię.

Kiedy wylądowali na lotnisku, przywitały ich ponad trzy tysiące fanów ("Sheer Heart Attack" było w tym czasie numerem jeden w Japonii). Zespół był zaskoczony takim przywitaniem podobnym do zjawiska Beatlemani w latach sześćdziesiątych. W maju 1975 r. Freddie został nominowany do nagrody Ivor Novello Award za słowa do piosenki "Killer Queen".

Zespół zaczął pracę nad nowym albumem w czerwcu. Umowa z Trident została ostatecznie zerwana. Kiedy grupa zdecydowała się wydać "Bohemian Rhapsody" w 1975 r., wszyscy twierdzili, że piosenka jest za długa (5 minut i 55 sekund) i nie stanie się hitem. Ale Freddie dał kopię singla swojemu przyjacielowi, londyńskiemu DJ-owi Kenney'emu Everettowi, mówiąc, że robi to prywatnie i nie chce, aby ten puszczał piosenkę w radiu. Ale Everett oczywiście grał ją na antenie - czternaście razy w ciągu dwóch dni. Od tego wydarzenia wszystkie stacje grały piosenkę w pełnej wersji. Stała się ona ogromnym przebojem. Klip do singla, reżyserowany przez Bruce'a Gowersa z wykorzystaniem pomysłów zespołu, został uznany z jeden z tych, które rozpoczęły erę teledysków - muzycy Queen sami nie wiedzieli, jaki wkład wnoszą w tę dziedzinę. Singiel pozostawał na szczycie list przebojów przez dziewięć tygodni!

Album "A Night At The Opera" kosztował ogromną, jak na tamte czasy, sumę pieniędzy, lecz kiedy ukazał się w listopadzie 1975 r., stał się ogromnym hitem, a Queen zdobył swoją pierwszą platynową płytę. Freddie narysował logo zespołu do albumu "Queen", które zostało przerobione i wykorzystane jako cover do albumu "A Night At The Opera". Herbowe szkice - dwie czarodziejki Virgo, krab Cancer i dwa lwy Leos stały się bardzo popularne. Przyjęcie z okazji wydania albumu odbyło się w ekskluzywnym Opera Bar w London Coliseum Theatre. W styczniu 1976 r. Freddie został nominowany do kolejnej nagrody Ivor Novello, za "Bohemian Rhapsody". Także w styczniu zespół wyjechał na swoje trzecie tournee do USA. Queen grał koncert w całej Ameryce do końca marca. Następnie muzycy odlecieli do Japonii, gdzie zostali znowu hucznie przywitani. W tym czasie wszystkie cztery albumy zespołu były na brytyjskiej liście w czołowej dwudziestce, co było dotychczas niespotykane. Grupa odbyła duże tournee po Japonii, a potem odleciała do Austrii. Trasa "Down Under" rozpoczęła się w Perth Entertainment Centre.

Zespół wrócił do Anglii, by zacząć pracę nad następnym albumem, "A Day At The Races", ale nagrywanie zostało wstrzymane na niedługi czas, gdyż odbyła się krótka trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii. 18. września 1976 r. muzycy zdecydowali, że chcą podziękować swoim fanom. W związku z tym - w iście ekstrawaganckim stylu - zagrali darmowy koncert w londyńskim Hyde Parku. Tłumy liczyły ok. 150-200 tysięcy osób - była to największa widownia jaka zgromadziła się wtenczas na koncercie Queen, a także największa, jaka pojawiła się w Hyde Parku.

Od sierpnia grupa ciężko pracowała nad albumem, który został wydany w grudniu 1976 r. Cały zespół był obecny na specjalnych wyścigach konnych w Kempton Park. Miało to służyć promocji płyty. Podczas "A Day At The Races Stakes", specjalnych wyścigów sponsorowanych przez EMI, wszyscy członkowie zespołu obstawili zwycięstwo jednego konia, bez mówienia sobie o tym. Koń ten wygrał wyścig. Pięć dni po wydaniu albumu wpływy z albumu wynosiły pół miliona funtów - największe wpływy spośród tych, które EMI uzyskała wcześniej. W 1997 r. Queen wyruszył w trasę koncertową po USA i Kanadzie, która trwała przez cały styczeń, luty i większą część marca. Roger postanowił nagrać solowy singiel, a koszty jego produkcji pokryć z własnej kieszeni. "I Wanna Testify" został wydany w sierpniu. W maju 1977 r. grupa odleciała do Sztokholmu, zaczynając dużą europejską trasę koncertową. Podczas koncertu w Earls Court w Londynie zespół pojawił się z piękną koroną. Miała ona 54 stopy szerokości, 26 stóp wysokości i ważyła 5 tysięcy funtów. Kosztowała grupę 50 tysięcy dolarów.

W październiku 1977 r. fani zespołu zostali po raz pierwszy zaproszeni do wzięcia udziału w nagraniu teledysku. "We Are The Champions" zostało nagrane w New London Theatre. Po nagraniu, grupa została na scenie i zagrała improwizowany koncert, dziękując w ten sposób fanom, którzy ciężko pracowali przy nagrywaniu teledysku. W październiku można też było oglądać grupę odbierającą nagrodę Britania Award dla najlepszego brytyjskiego singla - oczywiście za "Bohemian Rhapsody".

Kolejna płyta, "News Of The World", została wydana 28. października 1977 r. Okładka albumu była rysunkiem artysty Science Fiction Kelly'ego Freasa, który odnalazł Roger. Spytał on Freasa, czy nie miałby nic przeciwko wykorzystaniu rysunku na cover płyty, a ten się chętnie zgodził.

W listopadzie zespół wyruszyła do USA w kolejną trasę koncertową. Po raz pierwszy finanse pozwoliły wynająć muzykom prywatny samolot, co zwiększyło znacznie komfort podróży. Tournee rozpoczęło się 11. listopada i była drugą w tym roku. Do Anglii wrócili na Boże Narodzenie. W te święta "We Will Rock You" zostało wyparte po 12 tygodniach z pierwszego miejsca francuskiej listy przebojów... przez "We Are The Champions"!

W lutym 1978 r. Queen zdecydował poprawić swoje struktury zarządzania. Zerwali kontrakt z Johnem Reidem w sposób bardziej przyjacielski, niż to miało miejsce z Trident. Zerwanie umowy zostało podpisane w Rolls Royce Freddie'go podczas przerwy w kręceniu teledysku do "We Will Rock You" w ogrodzie Rogera w Surrey. Krótka trasa po Europie rozpoczęła się w kwietni 1978 r. ponownie w Sztokholmie. W lipcu zespół zaczął pracę nad nowym albumem. Nagrywali go w Montreux i we Francji - po raz pierwszy poza Wielką Brytanią.



"...everybody can see, nothing realy metters..." - "Bohemian Rhapsody"





Do największych hitów Queen należą takie piosenki jak:

"A Kind Of Magic"
"Bohemian Rhapsody"
"Friends Will Be Friends"
"Heaven For Everone"
"Princes Of The Universe"
"Somebody To Love"
"The Show Must Go On"
"We Are The Champions"
"We Will Rock You"