The Beatles & The Rolling Stones - skrzyżowanie dróg

 

Wbrew obiegowym opiniom, zespoły były zaprzyjaźnione ze sobą a ich rywalizacja miała odzwierciedlenie jedynie na listach przebojów. Potwierdza to Paul: “Nasza rywalizacja z The Rolling Stones była wymysłem prasy. To było naturalne, że wyglądaliśmy na rywali, ale to w sumie George załatwił im kontrakt płytowy. Był na przyjęciu z Dickiem Rowe, facetem słynącym z tego, że w imieniu wytwórni Decca odrzucił The Beatles.

1. Pierwsze spotkanie

14-04-1963 Beatlesi oglądają występ Rolling Stonsów w Crawdaddy w Richmond. Podczas przerwy odbyło się pierwsze historyczne spotkanie w barze. Po koncercie miało miejsce wielogodzinne party w Edith Grove. Lennon opisze to spotkanie słowami: “Poszliśmy ich zobaczyć i zostaliśmy dobrymi przyjaciółmi”. Stonsi zademonstrowali taśme demo z nagrań w studiach ICB, a Brian otrzymał zdjęcie z autografami wspaniałej czwórki. Spotkanie zakonczyło się o 4 nad ranem. Mick wspomina, że kiedy ich zobaczył w długich, zamszowych płaszczach pomyślał sobie: “Dobra, chcę być w interesie muzycznym, chcę mieć taki płaszcz”.

2. I Wanna Be Your Man

10-09-1963 Beatlesi odstępują “I Wanna Be Your Man” Stonsom.(12 miejsce na Angielskiej liście przebojów). Ponieważ piosenka nie miała jeszcze zakończenia, Lennon z McCartneyem, dosłownie na oczach Stonsów dopisali zakończenie. To zainspirowało Micka i Keitha do pisania własnych utworów.

3. Yellow Submarine

01-06-1966 Brian dzwoni szklankami oraz śpiewa w chórkach z Marianne Faithfull.

4. Linda Eastman

Lipiec 1966 - konferencja prasowa The Rolling Stones w Nowym Jorku na jachcie Sea Panther. Wśród fotografów Linda. Później w jednym z amerykańskich czasopism ukazał się jej artykuł o nocy spędzonej z Mickiem w mieście. Mick zrewanzował się w wydanej 04-07-1969 piosence “Honky Tonk Woman”, opisując oczarowaną jego osobą rozwódeczkę z Nowego Jorku. 19 maj 1967 sesja fotograficzna dla wybranych fotoreporterów, mająca na celu promocję nowego albumu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Wśród nich Linda, która za pół roku zajmie miejsce Jane Asher.

 5. A Day in the Life

10 luty 1967 - Mick i Keith uczestniczą w nagrywaniu partii orkiestrowej. Nagranie sfilmowane amatorską kamerą stanie się klipem do utworu.

 

 6. Baby You`re A Rich Man

09-05-1967 Mick śpiewa w chórkach pod koniec piosenki

7. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

01-06-1967 Na okładce płyty znalazł się napis: “Witajcie The Rolling Stones” (za ich zgodą) umieszczony na sweterku laleczki.

8. You Know My Name, Look Up The Number

08-06-1967 Brian na zaproszenie Beatlesów przyszedł z saksofonem i zagrał solo (denne, takie jakie było potrzebne).

9. We Love You

19-07-1967 w chórkach śpiewa John i Paul. Mick, który nie miał pomysłu na zakończenie piosenki poprosił ich o przyjazd i pomoc w pracy nad utworem. Dziwi zatem komentarz jednej z gazet: “ Wygląda na to, że chcieli zmałpować The Beatles, ale dostali palmy i nic nie wymyślili”

10. All All You Need Is Love

25-07-1967 W nagraniu telewizyjnym piosenki uczestniczą Mick, Kieth i Marianne Faithfull.

11. Medytacje w Bangor

25-08-1967 Mick i Marianne wsiedli razem z Beatlesami do pociągu zdążającego do Bangor. Poszukiwanie oświecenia przy pomocy Maharishiego zostało przerwane z powodu śmierci Briana Epsteina.

12. Their Satanic Majesties Request

08-12-1967 Narkotyczna odpowiedź na radość beatlesowskiego Sgt Peppera (no i ta okładka - trójwymiarowa). Fotografie Beatlesów odnaleźć można w bukietach kwitnących kwiatów.

13. Andrew Loog Oldham

1968 Manager Rolling Stonesów do 1967 r. uczestniczy w przygotowaniu “żywej” sekwencji do filmu Yellow Submarine.

14. Rockandrollowy cyrk

10-12-1968 rozpoczęły się próby do filmu. Wśród wykonawców był John wraz z Yoko i Julianem. Zespół w składzie Lennon, Clapton, Mitchell i Richards, nazwany został przez Johna żartobliwie The Dirty Mac. Gdy ktoś zapytał Lennona jaki chce wzmacniacz, odpowiedział: “Taki co gra”. Zagrali utwór “Year Blues”. Reżyserem całości był Michael Lindsay-Hogg, facet, który pracował przy filmach promocyjnych Stonsów a także wideoklipu “Hey Jude” i filmu “Let it Be” Beatlesów.

15. Eric Clapton

W 1968 r. zagrał na gitarze solowej u Beatlesów w utworze Harrisona "While My Guitar Gently Weeps" z Białego Albumu oraz wystąpił wspólnie z Lennonem w “Cyrku Rock&Rollowym” Rolling Stonesów. Zagrał solówkę w bootlegowej wersji “Brown Sugar” Rolling Stonesów. W 1969 r. był brany pod uwagę jako nowy członek Beatlesów za Harrisona i Rolling Stonesów za Jonesa.

16. Allen Klein

Człowiek który przyczynił sie do rozpadu The Beatles. Manager Rolling Stonsów od 27-08-1965 do 29-07-1970 i Beatlesów od 1969 r.

17. Billy Preston

Piąty Beatles z albumu “Let It Be” stał się stałym współpracownikiem Stonsów od “Sticky Fingers” (1971) do “Black And Blue” (1976).

18. Michael Lindsay-Hogg

Angielski reżyser. Autor m. in. klipów do Paperback Writer, Hey Jude, Jumpin' Jack Flash oraz filmów “Let It Be”, “Rock And Roll Cirkus” i “Two Of Us” (o spotkaniu Lennona i McCartneya w 1976 roku).