Ludwig van Beethoven


Ludwig van Beethoven stracił słuch w wieku 46 lat po latach postępującej głuchoty. Mimo to jego najdoskonalsze utwory, w tym pięć symfonii, powstały dopiero w późniejszym czasie.

Krótka historia Beethovena...

Ludwig van Beethoven urodził się w Bonn w Niemczech w 1770r , był twórcą nowego myślenia muzycznego, które odcisnęło się piętnem nie tylko na epoce romantyzmu, ale i następnych. Był wielkim mistrzem muzycznym. Dążył do perfekcji, nie załamał się nawet gdy stracił słuch, wręcz przeciwnie w późniejszym czasie stworzył jedne z największych dzieł. Mimo, że nie mógł już słyszeć muzyki, to czuł ją w duszy. Może to był sens jego życia...muzyka. Zmarł 26 marca 1827r.

Nieuleczalna głuchota

Z okna domu w Heiligenstadt Beethoven co rano wsłuchiwał się w odległy głos kościelnych dzwonów. Wedle natężenia odbieranych dźwięków oceniał postęp choroby. Któregoś dnia dzwony dla niego zamilkły na zawsze. U schyłku XVIII w. Beethoven stanowił największą chlubę Wiednia. Nieoczekiwanie jednak dały o sobie znać problemy ze słuchem. Lekarze podjeli go szczegołowym oględzinom na wypadek różnych innych schorzeń, jednak wszyscy byli zgodni co do tego, że proces utraty słuchu jest nieodwracalny i genieialnego kompozytora ogarnie pewnego dnia zupełna cisza. W wieku 46 lat stracił słuch. Był bliski samobójstwa. Ale żył, wciąż żył...dla muzyki, wciąż tworzył. Nigdy nie znałem człowieka, któremu został by zabrany sens życia, mógł wciąż dla niego żyć. To tak, jakby człowiekowi wierzącemu zabrać Boga, iż uwierzył by on, że Bóg nie istnieje. Ale ten człowiek wciąż by go miał.... w swoim sercu.

"Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiety."

Beethven
Muzyka poważna

Wielu osobom myzyka poważna kojarzy się wyłącznie z Chopinem, Beethoven, nudnymi operami i ariami, których słuchają wyłącznie starzy ludzie. Z muzyką która była grana na dworach królewskich dla cesarzy, królów. Ale to jest błędne rozumowanie. Taki obraz został wam przedstawiony i wasz umysł go zaprogramował. Wiele osób twierdzi, że do muzyki poważnej trzeba dojrzeć, dorosnąć. Ja się z tym nie zgadzam, uważam, że człowiek przez całe życie powinien pozostać dzieckiem...Po co tworzyć coś co większość ludzi nie rozumie...żeby się wywyższyć nad nimi...to by była pycha. Muzyka poważna daje nam możliwość uniesienia się gdzieś w przestworzach, daje możliwość czuć ją w każdym zakątku naszego ciała, niesie ukryty sens, ale każdy musi go odkryć samemu. Nie bądźmy stereotypowi, zmieńmy ten obraz jaki w nas zaprogramowano. Muzyka poważna daje nam możliwość usłyszeniaprawdy, ale to my zdecydujemy czy chcemy tę prawdę słyszeć.

"Beethoven miał dość siły by pokonać przeciwności losu, przezwyciężyć przeznaczenie, które zabrało mu najcenniejszą rzecz w życiu, a przy tym zachować dusze i sens istnienia który wytyczał mu dalszą drogę."

Nemroth